Εργαστήριο Φαρμακοκινητικής

Σιβολαπένκο Γρηγόρης, Αναπληρωτής Καθηγητής

Το εργαστήριο Φαρμακοκινητικής δραστηριοποιείται ερευνητικά στο χώρο της ανάπτυξης νέων φαρμάκων, και ειδικότερα στη βελτιστοποίηση των ιδιοτήτων βιολογικά δραστικών μορίων σε μη-κλινικό επίπεδο, καθώς και στον σχεδιασμό και υλοποίηση της ανάπτυξης τους σε κλινικό επίπεδο.

Ερευνητική Ομάδα
Δ/της Εργαστηρίου: Γρηγόρης Β. Σιβολαπένκο, Τηλ.:+30 2610 969816+30 2610 962323, email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.
Μεταδιδακτορικός Ερευνητής: 1
Μεταπτυχιακοί Φοιτητές: 6 (Ph.D.: 3 και M.Sc.: 3)

Ερευνητικές Δραστηριότητες/Εξειδίκευση

• Φαρμακοκινητική μοντελοποίηση, κλινική φαρμακοκινητική, φαρμακοκινητικές & φαρμακοδυναμικές αλληλοεπιδράσεις, κλινικές μελέτες Φάσης Ι-ΙΙ, σχεδιασμός κλινικών πρωτοκόλλων, ανάπτυξη βάσης δεδομένων και στατιστική αξιολόγηση, κανονιστικό και ρυθμιστικό πλαίσιο μη-κλινικής και κλινικής ανάπτυξης φαρμάκων, ηθική στη κλινική έρευνα, φαρμακοεπαγρύπνηση.
  • Ογκολογία, υπερευαισθησία, αυτοάνοσα νοσήματα, φλεγμονές, πεπτίδια, μονοκλωνικά αντισώματα, βιολογικά μόρια, ραδιοεπισημασμένα μόρια, θεραπευτική βιοϊσοδυναμία, συσκευές εισπνοής.

Επιχορηγούμενα Ερευνητικά Προγράμματα

• Πανεπιστήμιο Πατρών, ΕΛΚΕ C-108 (2006): «Προ κλινική και κλινική ανάπτυξη νέων μορφών ξηράς κόνης για εισπνοή για τη θεραπεία του άσθματος και της ΧΑΠ».
  • Πανεπιστήμιο Πατρών, ΕΛΚΕ C-389 (2008): «Προ-κλινική και κλινική ανάπτυξη νέων χημικών και βιοτεχνολογικών μορίων, με αντικαρκινική δράση, συμπεριλαμβανομένων και ραδιοεπισημασμένων συνθετικών πεπτιδίων για χρήση ως διαγνωστικά ή/και θεραπευτικά στον άνθρωπο».

Δημοσιεύσεις

• G.B. Sivolapenko, V. Douli, D. Pectasides, D. Skarlos, G. Sirmalis, R. Hussein, J. Cook, N.S. Courtenay-Luck, E. Merkouri, K. Konstantinides and A.A. Epenetos, Breast cancer imaging with radiolabelled peptide from complementarity-determining region of antitumour antibody, Lancet, 346, 1662 (1995).
  • G.B. Sivolapenko, D. Skarlos, D. Pectasides, E. Stathopoulou, A. Milonakis, G. Sirmalis, A. Stuttle, N.S. Courtenay-Luck, K. Konstantinides and A.A. Epenetos, Imaging of metastatic malignant melanoma utilising a Technetium-99m labelled RGD-containing synthetic peptide, Eur. J. Nucl. Med., 25(10), 1383 (1998).
  • L.L. Travaini, S.M. Baio, M. Cremonesi, C. De Cicco, M. Ferrari, G. Trifiro, G. Prisco, G. Viale, M.A. Colleoni, D. Radice, G.B. Sivolapenko and G. Paganelli, Neoadjuvant therapy in locally advanced breast cancer: 99m Tc-MIBI mammoscintigraphy is not a reliable technique to predict therapy response, Breast, 16(3), 262 (2007).
  • G. Paganelli, M. Ferrari, L. Ravasi, M. Cremonesi, C. De Cicco, V. Galimberti, G. Sivolapenko, A. Luini, R. De Santis, L.L. Travaini, M. Fiorenza, M. Chinol, S. Papi, C. Zanna, P. Carminati and U. Veronesi, Intraoperative avidination of radionuclide therapy: a prospective new development to accelerate radiotherapy in breast cancer, Clin. Cancer Res., 13(18), 5646s (2007).