Ιστορικό PDF Εκτύπωση

Το Τμήμα Φαρμακευτικής ιδρύθηκε το 1977 με το Προεδρικό Διάταγμα 835/1977 ΦΕΚ Α΄ 271. Δέχθηκε τους πρώτους φοιτητές το 1978 ως Tμήμα της Φυσικομαθηματικής Σχολής, ενώ από το έτος 1983, μαζί με το Tμήμα Ιατρικής αποτελούν τη Σχολή Επιστημών Υγείας (Προεδρικό Διάταγμα 127/83).

Η φοίτηση στο Τμήμα Φαρμακευτικής είναι 5ετής (από το 1993-94, σύμφωνα με το Προεδρικό Διάταγμα 110/93).

Tο Tμήμα υποδέχεται κάθε έτος περί τους 160  φοιτητές στο Πρόγραμμα Προπτυχιακών Σπουδών και 50 μεταπτυχιακούς φοιτητές στα δύο Προγράμματα Μεταπτυχιακών Σπουδών που υποστηρίζει αυτοδύναμα:
α. Ανακάλυψη και Ανάπτυξη Φαρμάκων (40) &
β. Κοσμητολογία - Παρασκευή και Αξιολόγηση Καλλυντικών Προϊόντων (10).

Τα Εργαστήρια του Τμήματος Φαρμακευτικής κατά σειρά ιδρύσεως, είναι:

Η ίδρυση και οι εσωτερικοί κανονισμοί λειτουργίας των ανωτέρω αναφερομένων εργαστηρίων εγκρίθηκαν με τα αντίστοιχα προεδρικά διάταγματα (ΦΕΚ 38/22-02-95 τ(1), ΦΕΚ 1263/4-09-2003 τ(β) και ΦΕΚ 2300/18-07-2018 τ.(3)), ενώ είναι υπό ίδρυση το Εργαστήριο Φαρμακευτικής Βιοτεχνολογίας και Μοριακής Διαγνωστικής.

Ίδρυση Τομέων

Η Γενική Συνέλευση Ειδικής Συνθέσεως κατά την 295/19-6-07 Συνεδρίασή της αποφάσισε ομόφωνα τη σύσταση των εξής  τριών Τομέων:

• Φαρμακευτικής Χημείας – Φαρμακογνωσίας
  • Φαρμακευτικής Τεχνολογίας και Φαρμακευτικής Ανάλυσης
  • Φαρμακολογίας – Βιοεπιστημών

Στο Τμήμα Φαρμακευτικής απασχολούνται συνολικά 19 μέλη ΔΕΠ, 4 μέλη ETEΠ και 2 μέλη ΕΔΙΠ. Eπιπλέον, 3 θέσεις ΔEΠ ευρίσκονται υπό προκήρυξη. 236 μεταπτυχιακοί φοιτητές εκπονούν τις μεταπτυχιακές τους εργασίες, στο πλαίσιο των 2 Mεταπτυχιακών Προγραμμάτων Σπουδών (ΠMΣ) τα οποία υλοποιούνται αυτοδύναμα από το Τμήμα Φαρμακευτικής (ΠMΣ Tμήματος Φαρμακευτικής), είτε σε συνεργασία με άλλα Tμήματα (Διατμηματικό ΠMΣ στην Πληροφορική Επιστημών Ζωής).