Μικέλης Κωνσταντίνος

Tel. : (+30) 2610 962362 Γραφείο

Επικοινωνία με Φοιτητές / SARS-CoV-2
Η επικοινωνία με τους φοιτητές λόγω των μέτρων ασφαλείας γίνεται μέσω email.
Σε περίπτωση που καταστεί αναγκαίο, η επικοινωνία μπορεί να γίνει μέσω τηλεδιασκέψεως.
Αποφύγετε την δια ζώσης επίσκεψη, παρά μόνον εάν συντρέχει ιδιαίτερα σοβαρός λόγος - Τηρείτε τα προσωπικά μέτρα ασφαλείας!

Scopus Author ID: 23061536400

Google Scholar ID: Go to Link

ORCID ID: 0000-0002-6119-3307

Τρέχουσα Θέση

Αναπληρωτής Καθηγητής Φυσιολογίας, Τμήμα Φαρμακευτικής, Πανεπιστήμιο Πατρών

Ερευνητικά Ενδιαφέροντα

• Ρόλος των μικρών GTPασών στη φυσιολογία αιμοφόρων και λεμφικών αγγείων
  • Μονοπάτια σηματοδότησης στα ενδοθηλιακά κύτταρα και ο ρόλος τους στη μεταστατική δυνατότητα
  • Αλληλεπίδραση καρκινικών με ενδοθηλιακά κύτταρα: μηχανισμοί και βιολογικό αποτέλεσμα

Εκπαιδευτικό Έργο
Προπτυχιακά Μαθήματα

•  Φυσιολογία Ι (PHA-Α25-NEW; 2ο Εξάμηνο)
  •  Φυσιολογία ΙΙ (PHA-Β14-NEW; 3ο Εξάμηνο)

Μεταπτυχιακά Μαθήματα
“Ανακάλυψη και Ανάπτυξη Φαρμάκων”, Τμήμα Φαρμακευτικής, Πανεπιστήμιο Πατρών

• Προκλινική και Κλινική Αξιολόγηση Φαρμάκων (DPHA_4)
  • Μοριακοί Στόχοι της Δράσης Φαρμάκων (DPHA_C01)
  • Εφαρμοσμένη Βιοτεχνολογία και Βιοπληροφορική (DPHA_C02)
  • Θεραπευτικές Προσεγγίσεις Ακριβείας (DPHA_C03)

Αντιπροσωπευτικές Δημοσιεύσεις

1. Mikelis CM, Palmby TR, Simaan M, Li W, Szabo R, Lyons R, Martin D, Yagi H, Fukuhara S, Chikumi H, Galisteo R, Mukouyama Y, Bugge TH and Gutkind JS. PDZ-RhoGEF and LARG are essential for embryo development, and provide a link between thrombin and LPA receptors and Rho activation. J. Biol. Chem. 2013 288(17):12232-43.
  2. Mikelis CM, Simaan M, Ando K, Fukuhara S, Sakurai A, Amornphimoltham P, Masedunskas A, Weigert R, Chavakis T, Adams RH, Offermanns S, Mochizuki N, Zheng Y and Gutkind JS. RhoA and ROCK mediate histamine-induced vascular leakage and anaphylactic shock. Nat. Commun. 2015 10(6):6725.
  3. Drummond RA, Zahra FT, Natarajan M, Swamydas M, Hsu AP, Wheat LJ, Gavino C, Vinh DC, Holland SH, Mikelis CM*, Lionakis MS. GM-CSF Therapy in Human CARD9 Deficiency. J Allergy Clin Immunol 2018 Jun 8. pii: S0091-6749(18)30846-7.
*Co-corresponding author
  4. Zahra FT, Sajib MS, Ichiyama Y, Akwii RG, Tullar PE, Cobos C, Minchew SA, Doçi CL, Zheng Y, Kubota Y, Gutkind JS, Mikelis CM. Endothelial RhoA GTPase is essential for in vitro endothelial functions but dispensable for physiological in vivo angiogenesis. Sci Rep.
2019 Aug 12;9(1):11666.